1/1

William Blake,  William Blake,
La tigro  Le tigre
tradukita de William Auld  tradukita de Félix Rose

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Tigre, tigre flamboyant d’ardeur

Dans les forêts de la nuit; Quel pouvoir immortel, inouï, Forma ta parfaite terreur?

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron prenis?

Dans quels cieux, quelles profondeurs Brûlait le feu de ton regard? Quel vol osa donc vouloir? Et quelle main saisit ce feu?

Per kiaj ŝultro kaj kompreno. Por vi tordiĝis kortendeno? Kaj kiam pulsis batoj koraj, Kiaj pied’ kaj mano gloraj?

Et quelle puissance et quel art

Nouèrent les ligaments de ton coeur?

Dès ses premiers battements, Quels pieds et griffes effrayant?

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

Quelle chaîne? Quel marteau?

Dans quelle fournaise était ton cerveau? Quelle enclume? Quel poing effarant Put gripper tes mortelles transes?

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto faris?

Quand les astres jetant leurs lances Arrosèrent le ciel de pleurs, Sourit-Il en te contemplant, Lui qui fit l’agneau de douceur?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Tigre, tigre flamboyant d’ardeur

Dans les forêts de la nuit; Quel pouvoir immortel, inouï, Osa former ta parfaite terreur?

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en franca de Félix Rose.

Arg-1048-2129 (2014-06-09 11:37:35)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=,2127,2129