1/2

William Blake,  William Blake,  William Blake,
La tigro  The Tyger  Der Tiger

tradukita de William Auld

tradukita de Walter A. Aue

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konster-

na?

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Could frame thy fearful symme-

try?

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron pre-

nis?

In what distant deeps or skies Burnt the fire of thine eyes? On what wings dare he aspire? What the hand, dare sieze the fire?

Per kiaj ŝultro kaj komp-

reno. Por vi tordiĝis kortende-

no? Kaj kiam pulsis batoj ko-

raj, Kiaj pied’ kaj mano glo-

raj?

And what shoulder and what art, Could twist the sinews of thy he-

art? And when thy heart began to

beat, What dread hand? and what

dread feet?

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

What the hammer? What the

chain, In what furnace was thy brain? What the anvil? What dread

grasp, Dare its deadly terrors clasp!

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto fa-

ris?

When the stars threw down their

spears And water’d heaven with their

tears: Did he smile his work to see? Did he who made the Lamb make

thee?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konster-

na?

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Dare frame thy fearful symmetry?

…  …  …

2/2

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12).

Arg-1048-2125 (2014-06-08 19:43:08)

Pri la poeto vidi la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ William_Blake .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en la Germanan de Walter A. Aue.

Arg-1048-2126 (2014-06-08 19:55:12)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en http: // myweb. dal. ca/ waue/ Trans/ Blake-Tiger. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=,2127,2125,2126