1/2

William Blake,  William Blake,  William Blake,
The Tyger  Le tigre  La tigro
tradukita de Félix Rose  tradukita de William Auld

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Could frame thy fearful symmetry?

Tigre, tigre flamboyant d’ardeur Dans les forêts de la nuit; Quel pouvoir immortel, inouï, Forma ta parfaite terreur?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

In what distant deeps or skies Burnt the fire of thine eyes? On what wings dare he aspire? What the hand, dare sieze the fire?

Dans quels cieux, quelles profondeurs Brûlait le feu de ton regard? Quel vol osa donc vouloir? Et quelle main saisit ce feu?

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron prenis?

And what shoulder and what art, Could twist the sinews of thy heart? And when thy heart began to beat, What dread hand? and what dread feet?

Et quelle puissance et quel art Nouèrent les ligaments de ton coeur? Dès ses premiers battements, Quels pieds et griffes effrayant?

Per kiaj ŝultro kaj kompreno. Por vi tordiĝis kortendeno? Kaj kiam pulsis batoj koraj, Kiaj pied’ kaj mano gloraj?

What the hammer? What the chain, In what furnace was thy brain? What the anvil? What dread grasp, Dare its deadly terrors clasp!

Quelle chaîne? Quel marteau? Dans quelle fournaise était ton cerveau? Quelle enclume? Quel poing effarant Put gripper tes mortelles transes?

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

When the stars threw down their spears And water’d heaven with their tears: Did he smile his work to see? Did he who made the Lamb make thee?

Quand les astres jetant leurs lances Arrosèrent le ciel de pleurs, Sourit-Il en te contemplant, Lui qui fit l’agneau de douceur?

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto faris?

…  …  …

2/2

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Dare frame thy fearful symmetry?

Tigre, tigre flamboyant d’ardeur Dans les forêts de la nuit; Quel pouvoir immortel, inouï, Osa former ta parfaite terreur?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12).

Arg-1048-2125 (2014-06-08 19:43:08)

Pri la poeto vidi la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ William_Blake .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en franca de Félix Rose.

Arg-1048-2129 (2014-06-09 11:37:35)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=,2125,2129,2127