1/2

William Blake,  William Blake,  William Blake,
The Tyger  Le tigre  La tigro

tradukita de Félix Rose tradukita de William Auld

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Could frame thy fearful symme-

try?

Tigre, tigre flamboyant d’ardeur Dans les forêts de la nuit; Quel pouvoir immortel, inouï, Forma ta parfaite terreur?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konster-

na?

In what distant deeps or skies Burnt the fire of thine eyes? On what wings dare he aspire? What the hand, dare sieze the fi-

re?

Dans quels cieux, quelles profon-

deurs Brûlait le feu de ton regard? Quel vol osa donc vouloir? Et quelle main saisit ce feu?

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron pre-

nis?

And what shoulder and what art, Could twist the sinews of thy he-

art? And when thy heart began to

beat, What dread hand? and what

dread feet?

Et quelle puissance et quel art Nouèrent les ligaments de ton

coeur? Dès ses premiers battements, Quels pieds et griffes effrayant?

Per kiaj ŝultro kaj komp-

reno. Por vi tordiĝis kortende-

no? Kaj kiam pulsis batoj ko-

raj, Kiaj pied’ kaj mano glo-

raj?

What the hammer? What the

chain, In what furnace was thy brain? What the anvil? What dread

grasp, Dare its deadly terrors clasp!

Quelle chaîne? Quel marteau? Dans quelle fournaise était ton

cerveau? Quelle enclume? Quel poing effa-

rant Put gripper tes mortelles transes?

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

When the stars threw down their

spears And water’d heaven with their

tears: Did he smile his work to see? Did he who made the Lamb make

thee?

Quand les astres jetant leurs lan-

ces Arrosèrent le ciel de pleurs, Sourit-Il en te contemplant, Lui qui fit l’agneau de douceur?

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto fa-

ris?

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Dare frame thy fearful symmetry?

Tigre, tigre flamboyant d’ardeur Dans les forêts de la nuit; Quel pouvoir immortel, inouï, Osa former ta parfaite terreur?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konster-

na?

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12).

Arg-1048-2125 (2014-06-08 19:43:08)

Pri la poeto vidi la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ William_Blake .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en franca de Félix Rose.

Arg-1048-2129 (2014-06-09 11:37:35)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=,2125,2129,2127