1/2

Vasilij Devjatnin,

Malhimno idista

En la mond’ naskiĝis nova ido, Tra la mond’ malsaĝa iras voko: Renkontata ĉie per la rido, Nun de loko flugas ĝi al loko.

Ĝi al glavo, sangon soifanta, Nun la homan familion tiras: Al la mond’ eterne militanta Malpaciĝon novan ĝi inspiras!

Sub sensenca sign’ de blua stelo Kolektiĝas kelkaj poliglotoj, – Kaj neniu scias pri la celo, Kiun havas tiuj idiotoj!

Forte staras muroj de miljaroj Inter la popoloj dividitaj, – Sed ankoraŭ plifortiĝus baroj, Se per Ido estus ni kaptitaj.

Sur sensenca ida fundamento, Komprenante preskaŭ jam nenion, La popoloj pro la malkonsento Pereigus homan familion! …

…

2/2

Sed ni kredu: tiu ĉi brutaro Tre rapide tute malfortiĝos, – Kaj la bela sonĝo de l’ homaro Por eterna ben’ efektiviĝos!

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1040-2115 (2014-06-05 00:03:29)

Tiu poemo troviĝas ankaŭ en http: // www. wikilivres. ca/ wiki/ Malhimno_idista . Mi, Manfred Retzlaff, kopiis ĝin el tiu retejo. Pri la aŭtoro vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1040&version-id=,2115