1/1

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
La anĝelo  Anĝelo
translated by Boris Mirski  translated by Vasilij Devjatnin

Kun kanto solena en nokta ĉiel’ Sin portis mirinda anĝel’; Kaj luno, kaj steloj, kaj nuboj en rond’ Atentis la himnon de l’ mond’.

En mezo de nokto, en blua ĉielo, Traflugis kaj kantis plej bela anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj lun’ en irado Atentis kun ĝojo je l’ sankta kantado.

Li kantis pri vivo sen zorga ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al granda Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

Li kantis feliĉajn, neniam pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj tera— Kaj lia laŭdado ne estis malvera.

En brakoj animon li portis al ter’, Al mond’ de malĝojo, mizer’; Kaj restis la kanto en juna anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

Animon tre junan en brakoj li tenis; En mondo malgaja naskiĝi ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna animo Restadis sen vort’, sed kun viva estimo.

Kaj plena je stranga, mirinda dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’ de l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

Tre longe en mondo ĝi estis premata, Je revo mirinda pri Di’ plenigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’ sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj de l’ tero.

Translation of the Russian poem “Ангел” by Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-

27) into Esperanto by Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

Translation of the Russian poem “Ангел” by Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-

27) into Esperanto by Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2113,2114