1/1

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
La anĝelo  The Angel
tradukita de Boris Mirski  tradukita de N. N. 97

Kun kanto solena en nokta ĉiel’ Sin portis mirinda anĝel’; Kaj luno, kaj steloj, kaj nuboj en rond’ Atentis la himnon de l’ mond’.

At midnight an angel was crossing the sky,

And quietly he sang;

The moon and the stars and the concourse of clouds Paid heed to his heavenly song.

Li kantis pri vivo sen zorga ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al granda Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

He sang of the bliss of the innocent souls

In heavenly gardens above;

Of almighty God he sang out, and his praise

Was pure and sincere.

En brakoj animon li portis al ter’, Al mond’ de malĝojo, mizer’; Kaj restis la kanto en juna anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the heavenly song So vivid and yet without words.

Kaj plena je stranga, mirinda dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’ de l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our earth Could rival celestial song.

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu  ĉi  poem-esperantigo  troviĝas

en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2113,2111