1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
Der Engel  Anĝelo  Ангел
tradukita de N. N. 98  tradukita de Vasilij Devjatnin

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

En mezo de nokto, en blua ĉielo, Traflugis kaj kantis plej bela anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj lun’ en irado Atentis kun ĝojo je l’ sankta kantado.

По небу полуночи ангел летел,

И тихую песню он пел,

И месяц, и звезды, и тучи толпой

Внимали той песне святой.

Li kantis feliĉajn, neniam pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj tera— Kaj lia laŭdado ne estis malvera.

Он пел о блаженстве безгрешных духов Под кущами райских садов, О Боге великом он пел, и хвала Его непритворна была.

Animon tre junan en brakoj li tenis; En mondo malgaja naskiĝi ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna animo Restadis sen vort’, sed kun viva estimo.

Он душу младую в объятиях нес

Для мира печали и слез;

И звук его песни в душе молодой Остался - без слов, но живой.

Tre longe en mondo ĝi estis premata, Je revo mirinda pri Di’ plenigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’ sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj de l’ tero.

И долго на свете томилась она,

Желанием чудным полна,

И звуков небес заменить не могли Ей скучные песни земли.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Germanan de N. N. 98.

Arg-1039-2112 (2014-06-03 17:30:50)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en la retejo http: // maschas-buch. blogspot. de/ 2011/ 09/ lermontov-der-engel. html . Vidu ankau: http: // home. arcor. de/ berick/ illeguan/ lermont1. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27).

Arg-1039-2110 (2014-06-03 12:23:12)

Pri la poeto Lermontov vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ MiД�ail_Lermontov .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2112,2114,2110