1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
Ангел  Anĝelo  The Angel

tradukita de Vasilij Devjatnin

tradukita de N. N. 97

По небу полуночи ангел

летел, И тихую песню он пел, И месяц, и звезды, и тучи

толпой Внимали той песне святой.

En mezo de nokto, en blua

ĉielo, Traflugis kaj kantis plej be-

la anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj

lun’ en irado Atentis kun ĝojo je l’ sank-

ta kantado.

At midnight an angel was crossing

the sky, And quietly he sang; The moon and the stars and the con-

course of clouds Paid heed to his heavenly song.

Он пел о блаженстве

безгрешных духов Под кущами райских садов, О Боге великом он пел, и

хвала Его непритворна была.

Li kantis feliĉajn, neniam

pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo

loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj

tera— Kaj lia laŭdado ne estis

malvera.

He sang of the bliss of the innocent

souls In heavenly gardens above; Of almighty God he sang out, and

his praise Was pure and sincere.

Он душу младую в

объятиях нес Для мира печали и слез; И звук его песни в душе

молодой Остался - без слов, но

живой.

Animon tre junan en brakoj

li tenis; En mondo malgaja naskiĝi

ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna

animo Restadis sen vort’, sed kun

viva estimo.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the

heavenly song So vivid and yet without words.

И долго на свете томилась

она, Желанием чудным полна, И звуков небес заменить не

могли Ей скучные песни земли.

Tre longe en mondo ĝi estis

premata, Je revo mirinda pri Di’ ple-

nigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’

sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj

de l’ tero.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our

earth Could rival celestial song.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27).

Arg-1039-2110 (2014-06-03 12:23:12)

Pri la poeto Lermontov vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ MiД�ail_Lermontov .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2110,2114,2111