1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
Anĝelo  The Angel  La anĝelo
übersetzt von Vasilij Devjatnin  übersetzt von N. N. 97  übersetzt von Boris Mirski

En mezo de nokto, en blua ĉielo, Traflugis kaj kantis plej bela anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj lun’ en irado Atentis kun ĝojo je l’ sankta kantado.

At midnight an angel was crossing the sky,

And quietly he sang;

The moon and the stars and the concourse of clouds Paid heed to his heavenly song.

Kun kanto solena en nokta ĉiel’

Sin portis mirinda anĝel’;

Kaj luno, kaj steloj, kaj nuboj en rond’ Atentis la himnon de l’ mond’.

Li kantis feliĉajn, neniam pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj tera— Kaj lia laŭdado ne estis malvera.

He sang of the bliss of the innocent souls

In heavenly gardens above;

Of almighty God he sang out, and his praise

Was pure and sincere.

Li kantis pri vivo sen zorga ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al granda Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

Animon tre junan en brakoj li tenis; En mondo malgaja naskiĝi ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna animo Restadis sen vort’, sed kun viva estimo.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the heavenly song So vivid and yet without words.

En brakoj animon li portis al ter’, Al mond’ de malĝojo, mizer’; Kaj restis la kanto en juna anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

Tre longe en mondo ĝi estis premata, Je revo mirinda pri Di’ plenigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’ sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj de l’ tero.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our earth Could rival celestial song.

Kaj plena je stranga, mirinda dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’ de l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

…  …  …

2/2

Übersetzung des russischen Gedichtes “Ангел” von Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) ins Esperanto durch Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_ Devjatnin .

Übersetzung des russischen Gedichtes “Ангел” von Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) ins Englische durch N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

Übersetzung des russischen Gedichtes “Ангел” von Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) ins Esperanto durch Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=,2114,2111,2113