1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
Anĝelo  Ангел  The Angel

tradukita de Vasilij Devjatnin

tradukita de N. N. 97

En mezo de nokto, en blua

ĉielo, Traflugis kaj kantis plej be-

la anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj

lun’ en irado Atentis kun ĝojo je l’ sank-

ta kantado.

По небу полуночи ангел

летел, И тихую песню он пел, И месяц, и звезды, и тучи

толпой Внимали той песне святой.

At midnight an angel was crossing

the sky, And quietly he sang; The moon and the stars and the con-

course of clouds Paid heed to his heavenly song.

Li kantis feliĉajn, neniam

pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo

loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj

tera— Kaj lia laŭdado ne estis

malvera.

Он пел о блаженстве

безгрешных духов Под кущами райских садов, О Боге великом он пел, и

хвала Его непритворна была.

He sang of the bliss of the innocent

souls In heavenly gardens above; Of almighty God he sang out, and

his praise Was pure and sincere.

Animon tre junan en brakoj

li tenis; En mondo malgaja naskiĝi

ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna

animo Restadis sen vort’, sed kun

viva estimo.

Он душу младую в

объятиях нес Для мира печали и слез; И звук его песни в душе

молодой Остался - без слов, но

живой.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the

heavenly song So vivid and yet without words.

Tre longe en mondo ĝi estis

premata, Je revo mirinda pri Di’ ple-

nigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’

sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj

de l’ tero.

И долго на свете томилась

она, Желанием чудным полна, И звуков небес заменить не

могли Ей скучные песни земли.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our

earth Could rival celestial song.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27).

Arg-1039-2110 (2014-06-03 12:23:12)

Pri la poeto Lermontov vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ MiД�ail_Lermontov .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=,2114,2110,2111