1/1

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
The Angel  Anĝelo
tradukita de N. N. 97  tradukita de Vasilij Devjatnin

At midnight an angel was crossing the sky, And quietly he sang; The moon and the stars and the concourse of clouds Paid heed to his heavenly song.

En mezo de nokto, en blua ĉielo, Traflugis kaj kantis plej bela anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj lun’ en irado Atentis kun ĝojo je l’ sankta kantado.

He sang of the bliss of the innocent souls In heavenly gardens above; Of almighty God he sang out, and his praise Was pure and sincere.

Li kantis feliĉajn, neniam pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj tera— Kaj lia laŭdado ne estis malvera.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the heavenly song So vivid and yet without words.

Animon tre junan en brakoj li tenis; En mondo malgaja naskiĝi ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna animo Restadis sen vort’, sed kun viva estimo.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our earth Could rival celestial song.

Tre longe en mondo ĝi estis premata, Je revo mirinda pri Di’ plenigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’ sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj de l’ tero.

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=,2111,2114