1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
In einem kühlen Grunde  La rompiĝinta ringeto

translated by Chr. Pfeufer

In einem kühlen Grunde, Da geht ein Mühlenrad, |: Mein Liebchen ist verschwunden, Das dort gewohnet hat. :| En ombra valo turnas muela rado sin. Jen loĝis mia kara - ŝi nun forlasis min.

2. Sie hat mir Treu’ versprochen, Gab mir ein’ Ring dabei, |: Sie hat die Treu’ gebrochen, Das Ringlein sprang entzwei. :| Fidelon ŝi promesis, ringeton donis ŝi: Fidelon ŝi forgesis, rompiĝis ring’ de mi.

3. Ich möcht’ als Spielmann reisen Wohl in die Welt hinaus |: Und singen meine Weisen Und geh’ von Haus zu Haus. :| Migradi mi dezirus for, kiel muzikant’; kaj kie ajn mi irus, resonus mia kant’.

4. Ich möcht’ als Reiter fliegen Wohl in die blut’ge Schlacht, |: Um stille Feuer liegen Im Feld bei dunkler Nacht. :| Mi volus bataladi, rajdante tra l’kampar’, ĉe l’fajro dormkuŝadi dum nokt’ en la tendar’.

5. Hör’ ich das Mühlrad gehen, Ich weiß nicht, was ich will; |: Ich möcht’ am liebsten sterben, Da wär’s auf einmal still. :| La rado plu rondiras; revante aŭdas mi. La morton mi sopiras, kvieton donus ĝi.

Author of this German poem is Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-1035-2100 (2014-05-31 17:39:50)

Tiu ĉi poemo troviĝas interalie en http: // ingeb. org/ Lieder/ ineinemk. html . Vidu ankaŭ: . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. Pri la verkinto de la melodio vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_ GlГёck .

Translation of the German poem “In einem kühlen Grunde” by Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) into Esperanto by Chr. Pfeufer.

Arg-1035-2101 (2014-05-31 17:34:45)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann, sur la paĝo 22 kaj 23. Erare estas indikite tie, ke la poeziaĵon verkis Wilhelm Müller.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1035&version-id=2100,2101