1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
In frigida convalle  La rompiĝinta ringeto
tradukita de N. N. 94  tradukita de Chr. Pfeufer

1. In frigida convalle Rota molaris it, Amata ibi degens Nostra evanuit.

En ombra valo turnas muela rado sin. Jen loĝis mia kara - ŝi nun forlasis min.

2. Pollicita mi fidem Mi dedit annulum, Fide sed ista laesa, Fractum est vinculum.

Fidelon ŝi promesis, ringeton donis ŝi: Fidelon ŝi forgesis, rompiĝis ring’ de mi.

3. Nunc ludens proficiscor In orbem maximum Et canto meos modos De domo ad domum.

Migradi mi dezirus for, kiel muzikant’; kaj kie ajn mi irus, resonus mia kant’.

4. Nunc in cruentam pugnam Eques citus volem, Obscura nocte circum Mutos ignes cubem!

Mi volus bataladi, rajdante tra l’kampar’, ĉe l’fajro dormkuŝadi dum nokt’ en la tendar’.

5. Cum audio molarem, Ignoro quid faciam - Gratissimum est mori, Ut semper sileam.

La rado plu rondiras; revante aŭdas mi. La morton mi sopiras, kvieton donus ĝi.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en la Latinan de N. N. 94.

Arg-1035-2102 (2014-05-31 18:12:03)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ ineinemk. html .

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Chr. Pfeufer.

Arg-1035-2101 (2014-05-31 17:34:45)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann, sur la paĝo 22 kaj 23. Erare estas indikite tie, ke la poeziaĵon verkis Wilhelm Müller.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1035&version-id=,2102,2101