1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
La rompiĝinta ringeto  Convalle in rorata
tradukita de Chr. Pfeufer  tradukita de N. N. 95

En ombra valo turnas muela rado sin. Jen loĝis mia kara - ŝi nun forlasis min.

Convalle in rorata, En, rota crepitat; Puella mi amata Hic iam non habitat.

Fidelon ŝi promesis, ringeton donis ŝi: Fidelon ŝi forgesis, rompiĝis ring’ de mi.

Que fides erat pacta Donato anulo, Ab illa iam est fracta Cum dono aureo.

Migradi mi dezirus for, kiel muzikant’; kaj kie ajn mi irus, resonus mia kant’.

Cum lyra peragrare Nunc velim ultima Et cantica cantare, Adire ostia!

Mi volus bataladi, rajdante tra l’kampar’, ĉe l’fajro dormkuŝadi dum nokt’ en la tendar’.

Nunc volem datis loris In atrox proelium, Ad ignes cubem foris Obscura nocte tum!

La rado plu rondiras; revante aŭdas mi. La morton mi sopiras, kvieton donus ĝi.

Cum crepant rotae tortae, Quid velim, nescio; Ac si occumbam morte, Sit quies subito.

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Chr. Pfeufer.

Arg-1035-2101 (2014-05-31 17:34:45)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann, sur la paĝo 22 kaj

23. Erare estas indikite tie, ke la poeziaĵon verkis Wilhelm Müller.

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en la Latinan de N. N. 95.

Arg-1035-2103 (2014-05-31 18:16:34)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ ineinemk. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1035&version-id=,2101,2103