1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
La rompiĝinta ringeto  In frigida convalle
tradukita de Chr. Pfeufer  tradukita de N. N. 94

En ombra valo turnas muela rado sin. Jen loĝis mia kara - ŝi nun forlasis min.

1. In frigida convalle Rota molaris it, Amata ibi degens Nostra evanuit.

Fidelon ŝi promesis, ringeton donis ŝi: Fidelon ŝi forgesis, rompiĝis ring’ de mi.

2. Pollicita mi fidem Mi dedit annulum, Fide sed ista laesa, Fractum est vinculum.

Migradi mi dezirus for, kiel muzikant’; kaj kie ajn mi irus, resonus mia kant’.

3. Nunc ludens proficiscor In orbem maximum Et canto meos modos De domo ad domum.

Mi volus bataladi, rajdante tra l’kampar’, ĉe l’fajro dormkuŝadi dum nokt’ en la tendar’.

4. Nunc in cruentam pugnam Eques citus volem, Obscura nocte circum Mutos ignes cubem!

La rado plu rondiras; revante aŭdas mi. La morton mi sopiras, kvieton donus ĝi.

5. Cum audio molarem, Ignoro quid faciam - Gratissimum est mori, Ut semper sileam.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Chr. Pfeufer.

Arg-1035-2101 (2014-05-31 17:34:45)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann, sur la paĝo 22 kaj 23. Erare estas indikite tie, ke la poeziaĵon verkis Wilhelm Müller.

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en la Latinan de N. N. 94.

Arg-1035-2102 (2014-05-31 18:12:03)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ ineinemk. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1035&version-id=,2101,2102