1/1

N. N. 92,  N. N. 92,
Kommt ein Vogel geflogen  Alfluginta birdeo

tradukita de Ferdinand Pfeil

Kommt ein Vogel geflogen, setzt sich nieder auf mein´ Fuß, hat ein Zettel im Schnabel, von der Mutter ein´ Gruß.

Alfluginta birdeto sin sidigis ĉe mi; amatinan saluton en la bek’ portis ĝi.

Ach, so fern ist die Heimat, und so fremd bin ich hier; und es fragt hier kein Bruder, keine Schwester nach mir.

Ne en hejm’, knabineto, en fremdland’ estas mi; ne min amas kateto nek hundet’ tie ĉi.

Hab mich allweil vertröstet auf die Sommerzeit; und der Sommer ist kommen, und ich bin noch so weit.

Ŝi promesis feliĉon por la tempo de l’ flor’; la somero jam venis - l’amatin’ estis for.

Lieber Vogel, flieg’ weiter, nimm ein’ Gruß mit und ein’ Kuss, denn ich kann dich nicht begleiten, weil ich hier bleiben muß.

Kara birdo, reflugu kun salut’ kaj kiset’! Ke mi povu nun flugi - vana amdeziret’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 92.

Arg-1033-2095 (2014-05-31 10:37:28)

Pri la kanto vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Kommt_ein_Vogel_geflogen , respektive http: // www. labbe. de/ liederbaum/ index. asp? themaid= 30&titelid= 570 . La verkinto de tiu popola germana kanto laŭdire estis Adolf Bäuerle. Sed tio ne estas certa. La melodion probable verkis Wenzel Müller. Pri tiuj vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_BГ�uerle kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wenzel_MГёller .

Traduko de la Germana poemo “Kommt ein Vogel geflogen” de N. N. 92 en Esperanton de Ferdinand Pfeil.

Arg-1033-2096 (2014-05-31 10:33:23)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt u. Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1033&version-id=2095,2096