1/2

Maurice Bouchor,  Maurice Bouchor,
Monto de Canigou  Le Canigou

tradukita de Paul Bennemann

Kiom vi estas bela, monto de Canigou! Viajn orverdajn florojn mi ne forgesos plu. Rozoj de l’ monto, ve! min kaptas melankoli’, kiam al via ĉarm’ en fremdlando pensas mi.

Ah! que vous êtes belles Cimes du Canigou! L’or de vos fleurs nouvelles Brille comme un bijou Roses de la montagne Que votre souffle est doux! Ah! quel ennui me gagne Quand je suis loin de vous.

............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................

Seul, ramenant ses chèvres Dans le brouillard léger Passe, la flûte aux lèvres, L’homme qui fait songer Pâtres de la montagne Que vos pipeaux sont doux! Ah ! quel ennui me gagne Quand je suis loin de vous.

............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................

Lorsque nos jeunes couples Par les beaux soirs de mai Dansent nerveux et souples Qui n’en serait charmé ! Filles de la montagne Que vos grands yeux sont doux ! Ah! quel ennui me gagne Quand je suis loin de vous.

…  …

2/2

Traduko de la franca poemo “Le Canigou” de Maurice Bouchor (∗1855-11-18 – †1929-01-18) en Esperanton de Paul Bennemann (∗1885-03.13 – †1954).

Arg-1032-2094 (2014-05-30 19:17:48)

Tiu ĉi kanto troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ kara_ bretonlando . Ĝi troviĝas ankaŭ en la kant-libreto “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. Pri tiu vidu la vikepediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann .

Verkinto de tiu ĉi franca poemo estas Maurice Bouchor (∗1855-11-18 – †1929-01-18).

Arg-1032-2093 (2014-05-30 17:53:55)

La teksto de tiu ĉi kanto troviĝas en http: // gauterdo. com/ ref/ cc/ canigou. html . Pri la verkinto vidu la retejon http: // fr. wikipedia. org/ wiki/ Maurice_Bouchor .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1032&version-id=,2094,2093