1/1

Justinus Kerner,

Nun estu trinkata

translated by Manfred Retzlaff

Nun estu trinkata brilanta la vin’! Karuloj, mi devas forlasi nun vin. Adiaŭ vi montoj kaj patra vi dom’, Pelata mi estas migrema mi hom’.

La suno ne restas sur lok’ ĉe l’ ĉiel’, Ĝi iras antaŭen laŭ sia korpel’. La ondo ne restas soleca ĉe l’ strand’. La ŝtormo bruadas potence tra l’ land’.

Kun hasta nubaro la bird’ flugas jen Kaj kantas enfore pri sia reven’. Peliĝas nun same la hom-junular’, Por migri eksteren tra lando kaj mar’.

Salutas lin tie jen super la mar’ El lia hejmlando veninta birdar’; Odoras hejmece ĉirkaŭe de li, Peliĝas aere eĉ ĝis tie ĉi.

La birdoj rekonas la domon de li, La florojn li plantis pro am’ tie ĉi. La amo, ĝi sekvas lin ja ĉie ĉi, Hejmeca fariĝas la foro por li.

Translation of the German poem “Wohl auf noch getrunken ” by Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2014.

Arg-1030-2265 (2015-01-28 00:00:06)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1030&version-id=2265