1/2

Justinus Kerner,  Justinus Kerner,
Wohl auf noch getrunken  Nun estu trinkata

tradukita de Manfred Retzlaff

Wohl auf noch getrunken den funkelnden Wein! Ade nun, ihr Lieben, geschieden muß sein. Ade nun ihr Berge, du väterlich Haus, Es treibt in die Ferne mich mächtig hinaus.

Nun estu trinkata brilanta la vin’! Karuloj, mi devas forlasi nun vin. Adiaŭ vi montoj kaj patra vi dom’, Pelata mi estas migrema mi hom’.

Die Sonne, sie bleibet am Himmel nicht stehn: Es treibt sie durch Länder und Meere zu gehn. Die Woge nicht hastet am einsamen Strand, die Stürme sie brausen mit Macht durch das Land.

La suno ne restas sur lok’ ĉe l’ ĉiel’, Ĝi iras antaŭen laŭ sia korpel’. La ondo ne restas soleca ĉe l’ strand’. La ŝtormo bruadas potence tra l’ land’.

Mit eilenden Wogen der Vogel dort zieht, und singt in der Ferne ein heimatlich Lied. So treibt es den Burschen durch Wald und durch Feld zu gleichen der Mutter, der wandernden Welt.

Kun hasta nubaro la bird’ flugas jen Kaj kantas enfore pri sia reven’. Peliĝas nun same la hom-junular’, Por migri eksteren tra lando kaj mar’.

Da grüßen ihn Vögel, bekannt überm Meer, sie flogen von Fluren der Heimat hierher; Da duften die Blumen vertraulich um ihn, sie trieben vom Lande die Lüfte dahin.

Salutas lin tie jen super la mar’ El lia hejmlando veninta birdar’; Odoras hejmece ĉirkaŭe de li, Peliĝas aere eĉ ĝis tie ĉi.

Die Vögel, die kennen sein väterlich Haus. Die Blumen einst pflanzt´ er der Liebe zum Strauß Und Liebe die folgt ihm, sie geht ihm zur Hand: so wird ihm zur Heimat das fernste Land.

La birdoj rekonas la domon de li, La florojn li plantis pro am’ tie ĉi. La amo, ĝi sekvas lin ja ĉie ĉi, Hejmeca fariĝas la foro por li.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21), publikigita 1809.

Arg-1030-2089 (2015-01-27 23:51:52)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text1950. html . La kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= nT5CaiMH3uU . La muziknotoj troviĝas en http: // www. markomannenwiki. de/ index. php? title= Wohlauf! _noch_ getrunken . Pri la verkinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Justinus_Kerner .

Traduko de la Germana poemo “Wohl auf noch getrunken ” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014.

Arg-1030-2265 (2015-01-28 00:00:06)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1030&version-id=2089,2265