1/2

Frédéric Bérat ,  Frédéric Bérat ,  Frédéric Bérat ,
My Normandy  Ho Normandi’  Ma Normandie
tradukita de Tony Provencher  tradukita de Adela Schafer

When far from us the Winter flies, When the world is born to hope an-

ew, Under France’s lovely skies, When the sun returns in sweeter

hue, When Nature ’round us greener be, When swallows homeward wing

their way, I love to see my Normandy, The land that gave to me the light

of day.

Ho, ĉe l’ reven’ de la prin-

tempo post vintra frost’ kaj mal-

varmec’ en mia bela franca lando la suno brilas en helec’. Ho, kiam ĉio reverdiĝas, la hirundar’ al Normandi’ revenas, - dum ni

malĝojiĝas, naskiĝolando kara, nur pro

vi!

Quand tout renaît à

l’espérance, Et que l’hiver fuit loin de

nous, Sous le beau ciel de nôtre

France, Quand le soleil revient plus

doux, Quand la nature est reverdie, Quand l’hirondelle est de re-

tour, J’aime à revoir ma Norman-

die! C’est le pays qui m’a donné le

jour.

Switzerland’s dales I did behold, And her chalets and glaciers blue; I’ve seen Italian skies of gold, And the gondoliers of Venice too. Although these lands enchanted

me, I knew there was no hideaway More lovely than my Normandy, The land that gave to me the light

of day.

Mi konas Svislandeton be-

lan kun ĝia neĝomontĉenar’, en Italuj’ ĉielon bluan, Venizon kun la gondolar’. Sed vidis landon mi nenie similan al la Normandi’; feliĉa mi nur estis tie ĉe vi, naakiĝolando, nur ĉe

vi!

J’ai vu les champs de

l’Helvétie, Et ses chalets et ses glaciers; J’ai vu le ciel de l’Italie, Et Venise et ses gondoliers. En saluant chaque patrie, Je me disais : aucun séjour N’est plus beau que ma Nor-

mandie! C’est le pays qui m’a donné le

jour.

There comes a time, as life unfolds, That brings an end to reveries. A time when must the ransomed

soul Revisit cherished memories. When time has chilled my muse

and me, And songs of love are sung away, I’ll see again my Normandy, The land that gave to me the light

of day.

En ĉiun vivon venas horo, en kiu ĉesas la revad’; bezonas tiam ĉiu koro konsolon per la memorad’. Se ĉesos mia kantinspiro, mi venos tuj, ho Normandi’, al vi, pro mia korsopiro. Naskiĝolando kara estas vi!

Il est un âge dans la vie, Où chaque rêve doit finir, Un âge où l’âme recueillie A besoin de se souvenir. Lorsque ma muse refroidie Aura fini ses chants d’amour, J’irai revoir ma Normandie! C’est le pays qui m’a donné le

jour.

…  …  …

2/2

Traduko de la Franca poemo “Ma Normandie” de Frédéric Bérat en la Anglan de Tony Provencher.

Arg-1029-2088 (2014-05-29 19:58:50)

La kanto estas aŭdebla en http: // manormandie. snoupi. com/ music . The website of Mr. Provencher can be found at http: // tonysmusic. snoupi. com/ home2 .

Traduko de la Franca poemo “Ma Normandie” de Frédéric Bérat en Esperanton de Adela Schafer (plumnomo: Ad. Ŝefer, ∗1865-02-11).

Arg-1029-2087 (2014-05-29 17:28:49)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt u. Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. Pri la tradukintino vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Louisa_ Frederica_Adela_Schafer .

Verkinto de tiu ĉi Franca poemo estas Frédéric Bérat , publikigita 1837.

Arg-1029-2086 (2014-05-29 14:20:40)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en http: // nuspel. org/ Normandie. html . Pri la verkinto vidu la vikipediejon http: // fr. wikipedia. org/ wiki/ FrГ�dГ�ric_BГ�rat . La kanto estas aŭdebla en http: // nuspel. org/ Normandie. html . Vidu ankaŭ: http: // manormandie. snoupi. com/ lyrics .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1029&version-id=,2088,2087,2086