1/2

Frédéric Bérat ,

Ho Normandi’

tradukita de Adela Schafer

Ho, ĉe l’ reven’ de la printempo post vintra frost’ kaj malvarmec’ en mia bela franca lando la suno brilas en helec’. Ho, kiam ĉio reverdiĝas, la hirundar’ al Normandi’ revenas, - dum ni malĝojiĝas, naskiĝolando kara, nur pro vi!

Mi konas Svislandeton belan kun ĝia neĝomontĉenar’, en Italuj’ ĉielon bluan, Venizon kun la gondolar’. Sed vidis landon mi nenie similan al la Normandi’; feliĉa mi nur estis tie ĉe vi, naakiĝolando, nur ĉe vi!

En ĉiun vivon venas horo, en kiu ĉesas la revad’; bezonas tiam ĉiu koro konsolon per la memorad’. Se ĉesos mia kantinspiro, mi venos tuj, ho Normandi’, al vi, pro mia korsopiro. Naskiĝolando kara estas vi!

…

2/2

Traduko de la Franca poemo “Ma Normandie” de Frédéric Bérat en Esperanton de Adela Schafer (plumnomo: Ad. Ŝefer, ∗1865-02-11).

Arg-1029-2087 (2014-05-29 17:28:49)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt u. Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. Pri la tradukintino vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Louisa_Frederica_Adela_ Schafer .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1029&version-id=,2087