1/1

Jacques-Nicolas Goulé,  Jacques-Nicolas Goulé,

La suissesse au bord du lac Kara Svisujo

übersetzt von Paul Bennemann

.................................. .................................. .................................. .................................. ..................... ..................... .....................

Dolĉa odoro leviĝas el floroj, milde la nokto klinas sin al la ter’. Nun per plej brilaj lumoj kaj koloroj Alpo-pintoj sin ornamas je l’ versper’. Kara Svisujo, mia hejmland’! Ĉiam ankaŭ en malproksimo vin gloras mia kant’.

.................................. .................................. .................................. .................................. ..................... ..................... ..................

Gaje promenu kun manoj interplektitaj; dolĉe aŭdiĝu kelka frata vort’. Kantoj eksonu! Ĉarme reĵetitaj ili tuj revenos de la laga bord’. Kara Svisujo, mia hejmland’! Ĉiam ankaŭ en malproksimo vin gloras mia kant’.

.................................. .................................. .................................. .................................. ..................... ..................... ..................

Hela la luno jam tie supreniras, venas al ni arĝenta ĝia bril’. Aŭdu - de l’montoj kornosonoj tiras nin al hejmo, al ripozo en trankvil’. Kara Svisujo, mia hejmland’! Ĉiam ankaŭ en malproksimo.

Verfasser dieses französischen Gedichtes ist Jacques-Nicolas Goulé.

Arg-1028-2084 (2014-05-28 19:11:45)

Indikoj pri la origina teksto kaj la aŭtoro troviĝas en http: // www. worldcat. org/ search? q= au 3AGouleМ�% 2C+ Jacques-Nicolas% 2C&qt= hot_ author , sed ne la teksto mem.

Übersetzung des französischen Gedichtes “La suissesse au bord du lac” von Jacques-Nicolas Goulé ins Esperanto durch Paul Bennemann (∗1885-03.13 – †1954).

Arg-1028-2085 (2014-06-25 17:54:00)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. La teksto troviĝas ankaŭ en http: // kantaro. ikso. net/ kara_svisujo .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1028&version-id=2084,2085