1/2

Sir Harold Boulton,  Sir Harold Boulton,
The Skye Boat Song  La Skaja boatkanto

tradukita de Agnes B. Deans

Speed, bonnie boat, like a bird on the wing Onward, the sailors cry! Carry the lad that’s born to be King Over the sea to Skye.

Iru, boat’, kiel bird’ en flugad’ El nia sabla kaj’, Portu la princon mem en irad’ Sur la ondar’ al Skaj.

Loud the winds cry, loud the waves roar, Thunderclaps rend the air. Baffled our foes stand by the shore. Follow they will not dare.

Bruas tondrad’, blovas venteg’, Saltas la ondegar’, Haltas sen tim’ pro la muĝeg’ Nia malamikar’.

.............................................. .............................................. .............................................. ..............................................

Ĉe la boat’ muĝas la mar’, Ocean’ estas reĝa lit’. Lia lulil’ estos l’ ondar’ Kaj Florin’ gardos lin.^{4}

Many’s the lad fought on that day Well the claymore could wield, When the night came silently lay Dead on Culloden’s field.

Granda homar, plena de fort’ En la batalmaten’, Antaŭ maten’, jam en la mort’ Kuŝis sur Kuloden’.^{5}

…  …

4Florin’ = Flora, la heroino Flora MacDonald.

5= Culloden, la loko, kie la Jakobanoj estis venkitaj en 1745.

2/2

Burned are our homes, exile and death Scatter the loyal men. Yet ere the sword cool in the sheath Scotland will rise again!

Ne staras plu nia hejmar’ Kaj dispeliĝis ĝi. Tamen al ni, sia anar’, Karlo revenos li.^{6}

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Sir Harold Boulton (∗1859 – †1935-06-01).

Arg-1027-2082 (2015-01-21 17:49:48)

Pri la kanto vidu la retejon http: // www. educationscotland. gov. uk scotlandssongs/ primary/ genericcontent_tcm4555681. asp , pri la verkinto al retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Sir_Harold_Boulton,_2nd_Baronet .

Traduko de la Angla poemo “The Skye Boat Song” de Sir Harold Boulton (∗1859 – †1935-06-01) en Esperanton de Agnes B. Deans.

Arg-1027-2083 (2014-05-28 12:09:05)

Tiu ĉi kanto-traduko troveblas en http: // eo. wikisource. org/ wiki/ La_Skaja_Boatkanto . Pri la origina kanto-versio vidu la retejon http: // www. educationscotland. gov. uk/ scotlandssongs .

6Karlo = Princo Charles Edward Stuart

http://www.poezio.net/version?poem-id=1027&version-id=2082,2083