1/1

Sir Harold Boulton,  Sir Harold Boulton,
La Skaja boatkanto  The Skye Boat Song

tradukita de Agnes B. Deans

Iru, boat’, kiel bird’ en flugad’ El nia sabla kaj’, Portu la princon mem en irad’ Sur la ondar’ al Skaj.

Speed, bonnie boat, like a bird on the wing Onward, the sailors cry! Carry the lad that’s born to be King Over the sea to Skye.

Bruas tondrad’, blovas venteg’, Saltas la ondegar’, Haltas sen tim’ pro la muĝeg’ Nia malamikar’.

Loud the winds cry, loud the waves roar, Thunderclaps rend the air. Baffled our foes stand by the shore. Follow they will not dare.

Ĉe la boat’ muĝas la mar’, Ocean’ estas reĝa lit’. Lia lulil’ estos l’ ondar’ Kaj Florin’ gardos lin.^{4}

.............................................. .............................................. .............................................. ..............................................

Granda homar, plena de fort’ En la batalmaten’, Antaŭ maten’, jam en la mort’ Kuŝis sur Kuloden’.^{5} Many’s the lad fought on that day Well the claymore could wield, When the night came silently lay Dead on Culloden’s field.

Ne staras plu nia hejmar’ Kaj dispeliĝis ĝi. Tamen al ni, sia anar’, Karlo revenos li.^{6} Burned are our homes, exile and death Scatter the loyal men. Yet ere the sword cool in the sheath Scotland will rise again!

Traduko de la Angla poemo “The Skye Boat Song” de Sir Harold Boulton (∗1859 – †1935-06-01) en Esperanton de Agnes B. Deans.

Arg-1027-2083 (2014-05-28 12:09:05)

Tiu ĉi kanto-traduko troveblas en http: // eo. wikisource. org/ wiki/ La_Skaja_Boatkanto . Pri la origina kanto-versio vidu la retejon http: // www. educationscotland. gov. uk/ scotlandssongs .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Sir Harold Boulton (∗1859 – †1935-06-01).

Arg-1027-2082 (2015-01-21 17:49:48)

Pri la kanto vidu la retejon http: // www. educationscotland. gov. uk scotlandssongs/ primary/ genericcontent_tcm4555681. asp , pri la verkinto al retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Sir_Harold_ Boulton,_2nd_Baronet .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1027&version-id=,2083,2082

4Florin’ = Flora, la heroino Flora MacDonald.

5= Culloden, la loko, kie la Jakobanoj estis venkitaj en 1745.

6Karlo = Princo Charles Edward Stuart