1/2

Caroline Keppel,  Caroline Keppel,
Robin Adair  Sen la karul’

translated by Adela Schafer

What’s this dull town to me Robin’s not near What was’t I wish’d to see What wish’d to hear Ĉio tedegas min - forestas li! Ĉio malplaĉas nun sen simpati’.

Where all the joy and mirth Made this town heaven on earth Oh, they’re all fled with thee Robin Adair Ĝojo kaj feliĉec’ forflugis pro tedec’; ho, mi ploregas nun sen la karul’.

What made th’ assembly shine Robin Adair What made the ball sae fine Robin was there Ĝaje moviĝis mi en la dancad’; kun li koncervesper’ estis ĝuad’.

What when the play was o’er What made my heart so sore Oh, it was parting with Robin Adair Sed post la ekforir’ regadis min dezir’, kaj sopiradis mi al la karul’.

But now thou’rt cold to me Robin Adair But now thou’rt cold to me Robin Adair Min, kruelulo , nun ne amas vi! Kial forflugis jam korsimpati’?

…  …

2/2

Yet he I loved so well Still in my heart shall dwell Oh, I can ne’er forget Robin Adair Lin eĉ en malesper’ nur amas mi sur ter’, kaj restas kun mizer’ sen la karul’.

Author of this English poem is Caroline Keppel (∗1734 – †1769).

Arg-1025-2077 (2014-05-27 15:55:44)

La teksto de tiu ĉi kanto troviĝas en http: // www. traditionalmusic.

co. uk/ folk-song-lyrics/ Robin_Adair. htm .  Pri  Robert  Adair  vi-
du  la  retejon  http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Robert_Adair_
( politician) .  Legu  ankaŭ:  http: // www. lookandlearn. com/ blog/ 24 82/

lady-caroline-keppels-sad-love-song-immortalised-young-robin-adair/ . Vidu ankaŭ: http: // www. bartleby. com/ 360/ 3/ 74. html . La kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= 51cI0_exnLU .

Translation of the English poem “Robin Adair” by Caroline Keppel (∗1734 – †1769) into Esperanto by Adela Schafer.

Arg-1025-2078 (2014-05-28 13:34:56)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio, sur la paĝo 50 kaj 51. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. Tie estas, verŝajne erare, indikite, ke la origina angla-lingva teksto estas verkita de la skota poeto Robert Burns.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1025&version-id=2077,2078