1/2

Robert Burns,  Robert Burns,
Ye banks and braes o’ bonnie Doon  Vi bordoj de la bela Dun’

translated by Agnes B. Deans

Ye banks and braes o’ bonnie Doon How ye can bloom so fresh and fair How can ye chant ye little birds And I sae weary fu’ o’ care Vi bordoj de la bela Dun’, ho, kiel povas flori vi? Ho, kial kantas vi, birdar’, dum zorgoplena estas mi?

Ye’ll break my heart ye warbling birds That wantons thro’ the flowering thorn Ye mind me o’ departed joys Departed never to return Trilanta birdo de l’ arbar’. Komencas krevi mia kor’; aŭdante vin, memoras mi pir ĝojoj jam pasintaj for.

Oft hae I rov’d by bonnie Doon To see the rose and woodbine twine And ilka bird sang o’ its love And fondly sae did I o’ mine Mi ofte, ho belega Dun’, senzorge vagis apud vi; pri amo kantis ĉiu bird’, kaj same ĝoje kantis mi.

Wi’ lightsome heart I pu’d a rose Fu’ sweet upon its thorny tree But my false lover stole my rose But ah! She left the thorn wi’ me Kun koro ĝoja for de l’ arb’ rozeton dolĉan prenis mi; aminto mia ŝtelis ĝin, sed akran dornon lasis li.

…  …

2/2

Author of this Scottish poem is Robert Burns (∗1759-01-25 – †1796-07-21).

Arg-1024-2075 (2014-05-24 14:23:26)

La teksto de la poemo troviĝas en http: // www. darachweb. net/ SongLyrics/ YeBanksAndBraes. html . Pri la poeto Robert Burns vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Robert_Burns .

Translation of the Scottish poem “Ye banks and braes o’ bonnie Doon” by Robert Burns (∗1759-01-25 – †1796-07-21) into Esperanto by Agnes B. Deans.

Arg-1024-2076 (2014-06-02 07:40:33)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. Vidu ankaŭ: http: // www. reocities. com/ lilandr/ ka toj/ popolaj/ skotaj/ ViBordojDeLaBelaDun1. htm . La muziknotoj de la kantoj troveblas en http: // books. google. de/ books? id= bvy s1UxGBUC&pg= PA591&lpg= PA591&dq= Robin+ Ada r+ Robert+ Burns&source= bl&ots= iUqYPvA3na& ig= GzREVUt2liw_lm6uNXidZEC6Xqk&hl= de&sa= &ei= MXKEU6GhMaiA4gTBz4CYAw&redir_esc= y# v= onepage&q= Robin AdairRobertBurns&f= false , sur paĝo 442.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1024&version-id=2075,2076