1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Pinarbo staras sola  En nord’ unu pino
tradukita de Friedrich Pillath  tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Pinarbo staras sola En nordo sur nuda altaĵ’. Ĝi dormas; el neĝ’ kaj glacio Ĝin kovras blanka litaĵ’.

En nord’ unu pino en solo Dormetas sur nuda altaĵo; Glacia kaj neĝa tavolo Ĝin kovras per tomba tolaĵo.

Sonĝadas ĝi pri palmo Ĝemanta en orient’, Soleca, sur arda deklivo En maldolĉega silent’.

Ĝi sonĝas, ke palmo gracia, En unu dezert’ orienta, Eterne pri lando alia Malgaje sopiras silenta.

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-1023-2287 (2015-03-19 16:43:44)

Tiun ĉi poem-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ heine/ pinarbo. html .

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1023-2073 (2014-05-23 14:27:37)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1023&version-id=2287,2073