1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Roz’ sur erikejo Dornrozeto Knab’ rozeton vidis li

La rozeto

tradukita de Konrad Matheus tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Joachim Gießner tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Vidiĝis eta ruĝa roz’ de knab‘, sur erikejo. Ĝi belis en matena ros’. Hastis li al juna ŝos’ admiri ĝin kun ĝojego. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Vidis knab’: Jen, juna

flor’! Rozujet’ kampara! Bela, kiel la aŭror’! Li alkuris ĝoje por Vidi, kiel kara! Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knab’ rozeton vidis li; erikeja floro. Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo vidis – jen ro-

zeto Sur la kampo staras; Bela, juna la floreto .

. . Vive kuras la knabe-

to, Ĝojas, miras, flaras. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Diris knab’: “Mi rom-

pos vin, rozo sur erikejo.” Diris roz’: “Dorn’ pikos

vin, por ke vi ne forgesu

min. Al mi ne estu sufero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Diris knab’: Mi volas

vin, Rozujet’ kampara. Diris roz’: Mi boras

vin, Ĉiam vi memoras

min, Pro l’ dolor’ amara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Diris knab’: �Mi rom-

pos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos

vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo diris : � mi el-

tiros Belulinon mian �; Floro diris : � vi for-

iros, – Per pikiloj mi

disŝiros Tuj la manon vian �. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Kaj knab’ sovaĝa rom-

pis ĝin, rozon sur erikejo. En defend’ roz’ pikis

lin. Sed ve’ kaj aĥ’ ne helpis

ĝin. Venis sort’ sen tolero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knabo rozon ŝiris do De l’ rozuj’ kampara, Ĝi, defende, pikis tro! Sed ne helpis ve kaj ho Kontraŭ vol’ barbara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knab’ sovaĝa rompis

ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

La sovaĝa knab’ ri-

dante La rozeton prenis, – La floreto batalante Sin defendis pikad-

ante, Sed la sorto venis. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Konrad Matheus.

Arg-1022-2227 (2014-12-17 13:24:53)

S-ano Konrad Matheus loĝas en Mühlenweg 20, D-33038 Nieheim, Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-1022-2226 (2014-12-16 16:56:40)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas interalie en http: // egalite. hu/ kalocsay/ eterna/ dornrozeto. htm .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1022-2070 (2014-05-23 12:25:14)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2227,2226,2225,2070