1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Roz’ sur erikejo  Knab’ rozeton vidis li
tradukita de Konrad Matheus  tradukita de Joachim Gießner

Vidiĝis eta ruĝa roz’ de knab‘, sur erikejo. Ĝi belis en matena ros’. Hastis li al juna ŝos’ admiri ĝin kun ĝojego. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knab’ rozeton vidis li;

erikeja floro.

Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Diris knab’: “Mi rompos vin, rozo sur erikejo.” Diris roz’: “Dorn’ pikos vin, por ke vi ne forgesu min. Al mi ne estu sufero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Diris knab’: �Mi rompos vin,

vi rozeta floro“.

Diris roz’: �Mi pikos vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Kaj knab’ sovaĝa rompis ĝin, rozon sur erikejo. En defend’ roz’ pikis lin. Sed ve’ kaj aĥ’ ne helpis ĝin. Venis sort’ sen tolero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin;

erikeja floro.

Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Konrad Matheus.

Arg-1022-2227 (2014-12-17 13:24:53)

S-ano Konrad Matheus loĝas en Mühlenweg 20, D-33038 Nieheim, Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2227,2225