1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Roz’ sur erikejo La rozeto Rozeto en herbejo

Heidenröslein

tradukita de Konrad Matheus tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Gotthilf Sellin

Vidiĝis eta ruĝa roz’ de knab‘, sur erikejo. Ĝi belis en matena

ros’. Hastis li al juna ŝos’ admiri ĝin kun ĝojego. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knabo vidis – jen

rozeto Sur la kampo staras; Bela, juna la floreto

… Vive kuras la knabe-

to, Ĝojas, miras, flaras. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Knab’ rozeton vidis

li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Sah ein Knab ein Röslein

stehn, Röslein auf der Heiden, War so jung und mor-

genschön, Lief er schnell, es nah zu

sehn, Sah’s mit vielen Freuden. Röslein, Röslein, Röslein

rot, Röslein auf der Heiden.

Diris knab’: “Mi rom-

pos vin, rozo sur erikejo.” Diris roz’: “Dorn’ pikos

vin, por ke vi ne forgesu

min. Al mi ne estu sufero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knabo diris : � mi

eltiros Belulinon mian �; Floro diris : � vi for-

iros, – Per pikiloj mi

disŝiros Tuj la manon vian �. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Diris knab’: mi rom-

pos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos

vin, Ĉiam vi memoros

min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Knabe sprach: �Ich breche

dich, Röslein auf der Heiden!“ Röslein sprach: �Ich steche

dich, Dass du ewig denkst an

mich, Und ich will’s nicht lei-

den.“ Röslein, Röslein, Röslein

rot, Röslein auf der Heiden.

Kaj knab’ sovaĝa rom-

pis ĝin, rozon sur erikejo. En defend’ roz’ pikis

lin. Sed ve’ kaj aĥ’ ne hel-

pis ĝin. Venis sort’ sen tolero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

La sovaĝa knab’ ri-

dante La rozeton prenis, – La floreto batalante Sin defendis pikad-

ante, Sed la sorto venis. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Knab’ sovaĝa rompis

ĝin, Rozon en herbejo; Kvankam roz’ defen-

dis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Und der wilde Knabe

brach ’s Röslein auf der Heiden; Röslein wehrte sich und

stach, Half ihm doch kein Weh

und Ach, Musst es eben leiden. Röslein, Röslein, Röslein

rot, Röslein auf der Heiden.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Konrad Matheus.

Arg-1022-2227 (2014-12-17 13:24:53)

S-ano Konrad Matheus loĝas en Mühlenweg 20, D-33038 Nieheim, Germanio.

Traduko  de  la

Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1022-2070 (2014-05-23 12:25:14)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_ Sellin .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-1022-2069 (2014-05-23 13:04:27)

La poemo troviĝas en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ HeidenrГ�slein . Melodioj estas aŭdeblaŭ en http: // ingeb. org/ Lieder/ saheinkn. html . La plej konata Melodio estas tiu, kiun verkis Heinrich Werner. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_ Werner_( Komponist) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2227,2070,2071,2069