1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Dornrozeto  Knab’ rozeton vidis li
translated by Kálmán Kalocsay  translated by Joachim Gießner

Vidis knab’: Jen, juna flor’! Rozujet’ kampara! Bela, kiel la aŭror’! Li alkuris ĝoje por Vidi, kiel kara! Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knab’ rozeton vidis li;

erikeja floro.

Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Diris knab’: Mi volas vin, Rozujet’ kampara. Diris roz’: Mi boras vin, Ĉiam vi memoras min, Pro l’ dolor’ amara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Diris knab’: �Mi rompos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo rozon ŝiris do De l’ rozuj’ kampara, Ĝi, defende, pikis tro! Sed ne helpis ve kaj ho Kontraŭ vol’ barbara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

…  …

2/2

Translation of the German poem “Heidenröslein” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-1022-2226 (2014-12-16 16:56:40)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas interalie en http: // egalite. hu/ kalocsay/ eterna/ dornrozeto. htm .

Translation of the German poem “Heidenröslein” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2226,2225