1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Knab’ rozeton vidis li La rozeto Rozeto en herbejo

Roz’ sur erikejo

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Gotthilf Sellin tradukita de Konrad Matheus

Knab’ rozeton vidis li; erikeja floro. Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo vidis – jen ro-

zeto Sur la kampo staras; Bela, juna la floreto .

. . Vive kuras la knabe-

to, Ĝojas, miras, flaras. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Knab’ rozeton vidis li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Vidiĝis eta ruĝa roz’ de knab‘, sur erikejo. Ĝi belis en matena ros’. Hastis li al juna ŝos’ admiri ĝin kun ĝojego. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Diris knab’: �Mi rom-

pos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos

vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo diris : � mi el-

tiros Belulinon mian �; Floro diris : � vi for-

iros, – Per pikiloj mi

disŝiros Tuj la manon vian �. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Diris knab’: mi rom-

pos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos

vin, Ĉiam vi memoros

min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Diris knab’: “Mi rom-

pos vin, rozo sur erikejo.” Diris roz’: “Dorn’ pikos

vin, por ke vi ne forgesu

min. Al mi ne estu sufero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knab’ sovaĝa rompis

ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

La sovaĝa knab’ ri-

dante La rozeton prenis, – La floreto batalante Sin defendis pikad-

ante, Sed la sorto venis. Sur la kampo la ro-

zet’ Kiel infanet’.

Knab’ sovaĝa rompis

ĝin, Rozon en herbejo; Kvankam roz’ defen-

dis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Kaj knab’ sovaĝa rom-

pis ĝin, rozon sur erikejo. En defend’ roz’ pikis

lin. Sed ve’ kaj aĥ’ ne helpis

ĝin. Venis sort’ sen tolero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1022-2070 (2014-05-23 12:25:14)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_ Sellin .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Konrad Matheus.

Arg-1022-2227 (2014-12-17 13:24:53)

S-ano Konrad Matheus loĝas en Mühlenweg 20, D-33038 Nieheim, Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2225,2070,2071,2227