1/1

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

La rozeto  Knab’ rozeton vidis liRozeto en herbejo

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Joachim Gießner

tradukita de Gotthilf Sellin

Knabo vidis – jen rozeto Sur la kampo staras; Bela, juna la floreto … Vive kuras la knabeto, Ĝojas, miras, flaras. Sur la kampo la rozet’ Kiel infanet’.

Knab’ rozeton vidis li;

erikeja floro.

Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knab’ rozeton vidis li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Knabo diris : � mi eltiros Belulinon mian �; Floro diris : � vi foriros, – Per pikiloj mi disŝiros Tuj la manon vian �. Sur la kampo la rozet’ Kiel infanet’.

Diris knab’: �Mi rompos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Diris knab’: mi rompos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos vin, Ĉiam vi memoros min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

La sovaĝa knab’ ridante La rozeton prenis, – La floreto batalante Sin defendis pikadante, Sed la sorto venis. Sur la kampo la rozet’ Kiel infanet’.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin, Rozon en herbejo; Kvankam roz’ defendis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1022-2070 (2014-05-23 12:25:14)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_Sellin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2070,2225,2071