1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Roz’ sur erikejo  Heidenröslein

translated by Konrad Matheus

Vidiĝis eta ruĝa roz’ de knab‘, sur erikejo. Ĝi belis en matena ros’. Hastis li al juna ŝos’ admiri ĝin kun ĝojego. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Sah ein Knab ein Röslein stehn,

Röslein auf der Heiden,

War so jung und morgenschön, Lief er schnell, es nah zu sehn, Sah’s mit vielen Freuden. Röslein, Röslein, Röslein rot, Röslein auf der Heiden.

Diris knab’: “Mi rompos vin, rozo sur erikejo.” Diris roz’: “Dorn’ pikos vin, por ke vi ne forgesu min. Al mi ne estu sufero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knabe sprach: �Ich breche dich,

Röslein auf der Heiden!“

Röslein sprach: �Ich steche dich, Dass du ewig denkst an mich, Und ich will’s nicht leiden.“ Röslein, Röslein, Röslein rot, Röslein auf der Heiden.

Kaj knab’ sovaĝa rompis ĝin, rozon sur erikejo. En defend’ roz’ pikis lin. Sed ve’ kaj aĥ’ ne helpis ĝin. Venis sort’ sen tolero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Und der wilde Knabe brach ’s Röslein auf der Heiden; Röslein wehrte sich und stach, Half ihm doch kein Weh und Ach, Musst es eben leiden. Röslein, Röslein, Röslein rot, Röslein auf der Heiden.

Translation of the German poem “Heidenröslein” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Konrad Matheus.

Arg-1022-2227 (2014-12-17 13:24:53)

S-ano Konrad Matheus loĝas en Mühlenweg 20, D-33038 Nieheim, Germanio.

Author of this German poem is Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-1022-2069 (2014-05-23 13:04:27)

La poemo troviĝas en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ HeidenrГ�slein . Melodioj estas aŭdeblaŭ en http: // ingeb. org/ Lieder/ saheinkn. html . La plej konata Melodio estas tiu, kiun verkis Heinrich Werner. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Werner_( Komponist) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=,2227,2069