1/1

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Knab’ rozeton vidis liLa rozeto  Rozeto en herbejo

translated by Joachim Gießner translated by Ludwig Lazarus Zamenhof

translated by Gotthilf Sellin

Knab’ rozeton vidis li; erikeja floro. Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo vidis – jen rozeto Sur la kampo staras; Bela, juna la floreto … Vive kuras la knabeto, Ĝojas, miras, flaras. Sur la kampo la rozet’ Kiel infanet’.

Knab’ rozeton vidis li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Diris knab’: �Mi rompos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knabo diris : � mi eltiros Belulinon mian �; Floro diris : � vi foriros, – Per pikiloj mi disŝiros Tuj la manon vian �. Sur la kampo la rozet’ Kiel infanet’.

Diris knab’: mi rompos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos vin, Ĉiam vi memoros min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

La sovaĝa knab’ ridante La rozeton prenis, – La floreto batalante Sin defendis pikadante, Sed la sorto venis. Sur la kampo la rozet’ Kiel infanet’.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin, Rozon en herbejo; Kvankam roz’ defendis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Translation of the German poem “Heidenröslein” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Translation of the German poem “Heidenröslein” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1022-2070 (2014-05-23 12:25:14)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Translation of the German poem “Heidenröslein” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_Sellin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=,2225,2070,2071