1/1

Matthew Gregory Lewis ,

Ĉe la bordo de Alano

translated by W. M. Page

Ĉe la bordo de Alano estis en printempa hor’ la filin’ de muelisto bela, kiel flor’. Amindumis ŝin soldato; dolĉajn vortojn diris li - Ĉe la bordo de Alano gaja estis ŝi.

Ĉe la bordo de Alano, post forpaso de l’somer’, la filin’ de muelisto staris sen esoer’. Ĉar forestis la soldato, malfidela estis li - ĉe la bordo de Alano ĉiam ploris ŝi.

Ĉe la bordo de Alano, en malvarma vintra hor’, al filin’ de muelisto ekrompiĝis kor’. For de zorgo kaj malvarmo per la morto pasis ŝi; al la bordo de Alano ne plu venos ŝi.

Translation of the English poem “Banks of the Allan Water” by Matthew Gregory Lewis (∗1775-07-09 – †1818-05-14) into Esperanto by W. M. Page.

Arg-1020-2065 (2014-05-22 15:06:23)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio; sur la paĝoj 49 kaj 50. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // kantaro. ikso. net/ cxe_la_bordo_de_alano .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1020&version-id=,2065