1/2

Conrad Ferdinand Meyer,  Conrad Ferdinand Meyer,
Paco sur la Tero  Paco sur tero
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Willy Nüesch

Kiam la paŝtistoj sian Gregon lasis kaj la Dian Vorton portis tie iam Tra la pordo de kaban’ Al patrino kaj infan’, Kantis plu la anĝelar’ Kun promes’ al la homar’: “Paco sur la Ter’ por ĉiam!”

La paŝtistoj en libero

Lasis gregon, l’ anĝelvorton Portis tra la basan pordon Al patrino kaj infan’. Plu kantadis en lontan’ Ĉielgent’ en spaco stela, Plu sonoris la ĉiela “Paco, paco sur la tero!”

Kantis tiel l’ anĝelar’, Spertis tamen la homar’ Kiom da sufer’ de tiam Pro milito kaj malam’ En la Sankta Nokto jam! Kantis ili petegante Kaj mallaŭte akuzante: “Paco sur la Ter’ por ĉiam!”

Ekde tiu vort’ anĝela Ho ve, kiom da kruela Faris la militkolero En kiras’, sur rajdobest’! Ofte dum kristnaska fest’ Ĥor’ spirita kantis time, Insistpete, plendesprime: “Paco, paco ... sur la tero!”

Estas tamen daŭra kredo, Ke la malfortul’ ne predo De perforto estu ĉiam. Batos iam ties horo, Eĉ en murdo kaj teroro Da justec’ enestas io. Estos hom-generacio, Kiu pacon serĉos iam.

Sed eternas kredregulo, Ke ne ĉiam la feblulo Iĝos pred’ kaj rabkonkero De aroga murdogest’: Iaspeca justo-est’ En horor’ kaj murdo rolas, Regno sin konstrui volas, Serĉas pacon sur la tero.

Malrapide ĝi formiĝos, Ĝia tasko plenumiĝos. Forĝos ĝi armilojn iam, Kiuj estos sen danĝer’, Kiuj portos al la Ter’ Pacon, kiu ne plu ĉesas, Kiel l’ anĝelar’ promesas: Paco sur la Ter’ por ĉiam!

Iom post iom ĝi formos Sin, oficos sankte, forĝos Batalilojn sen danĝero, Flamoglavojn por la rajt’. Filoj kun forteco-trajt’, Reĝa gento ekburĝonos, Kies helaj tubjoj sonos: Paco, paco sur la tero.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Friede auf Erden” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-12-12.

MR-411-1 / Arg-101-206 (2005-08-01 13:06:34)

Conrad Ferdinand Meyer estis svisa poeto, verkisto kaj tradukisto, kiu naskiĝis en la svisa urbo Zuriko (Zürich), verkis precipe en la germana lingvo lirikaĵojn kaj romanojn, sed ankaŭ romanojn en la franca lingvo. Pliaj detaloj pri lia vivo troveblas en la interreto interalie en http: // www. xlibris. de/ Autoren/ Meyer Meyer-Biographie/ Meyer-Biographie-03. htm .

Traduko de la Germana poemo “Friede auf Erden” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-101-274 (2013-08-28 18:38:58)

La tradukinto, s-ro Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, tel. 0041-31-302 66 56), donis al mi, Manfred Retzlaff, en 2005-07-11 la skriban permeson pri la publikigo de tiu ĉi poemo en mia retejo “www.poezio.net”. La poemo enestas ankaŭ en la libro “Elektitaj poemoj de Conrad Ferdinand Meyer”, kiun eldonis s-ro Willy Nüesch. Ĝi estas aĉetebla ĉe li aŭ ĉe la libro-servo de UEA (Nieuwe Binnenweg 176, NL-3015 BJ Rotterdam, Nederlando).

http://www.poezio.net/version?poem-id=101&version-id=206,274