1/2

Lord George Gordon Byron ,  Lord George Gordon Byron ,
Nokt’ en la koro  My soul is dark

tradukita de Leopold Blumental

Nokt’ en la koro … la harpo kuŝas … Vi tuj ekkantu, kantisto! Se vi la kordojn de l’ harpo tuŝas, Vi miron faras, artisto.

My soul is dark – Oh! quickly string The harp I yet can brook to hear; And let thy gentle fingers fling Its melting murmurs o’er mine ear.

Se kor’ ankoraŭ havas esperon, Per kanto ĝi revekiĝos; Se la okulo kaŝis larmeron, Denove ĝi eklarmiĝos.

If in this heart a hope be dear,

That sound shall charm it forth again: If in these eyes there lurk a tear, ’Twill flow, and cease to burn my brain.

Kant’ via tondru mondan doloron! La gajon mi ne komprenos … Vi min plorigu, movu la koron, Aŭ mia brust’ ne eltenos.

But bid the strain be wild and deep, Nor let thy notes of joy be first; I tell thee, minstrel, I must weep, Or else this heavy heart will burst;

Ĝi de suferoj longe manĝiĝis, Silentan premis la ĉeno! … La tempo venis … ĝi jam pleniĝis Kiel vazet’ de veneno.

For it hath been by sorrow nursed, And ached in sleepless silence long; And now ’tis doom’d to know the worst, And break at once – or yield to song.

…  …

2/2

Traduko de la Angla poemo “My soul is dark” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en Esperanton de Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-1018-2061 (2014-05-20 16:42:26)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejn http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Leo_ Belmont . La poemo-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php kaj en http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Fundamenta_Krestomatio/ Nokt’_en_la_koro .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18).

Arg-1018-2060 (2014-05-20 20:08:48)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ George_ Byron . Jen ankaŭ la retejo de la Bajron-societo, Byron-society: http: // www. thebyronsociety. com/ contact. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1018&version-id=,2061,2060