1/2

Wilhelm Hauff,  Wilhelm Hauff,
Stans solus nocte media  Nokta kanto de soldato
tradukita de N. N. 89  tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Stans solus nocte media Transquilla in custodia Longinquae carae memini, Si manserit fidelis mi.

En nigra nokto tute sole Mi staras gardon senparole, Eraras for la penso mia Al mia domo familia.

Eunti ad exercitum Quam ardens dedit osculum! Galerum ornans fasciis Amplexa est cum lacrimis.

Al la standardo fortirita, Ho, kiom estis mi kisita … Mi tiam pensis kun malĝojo : Mi vidas vin je l’ lasta fojo!

Me usque illa diligit; Hinc gaudium mi obvenit. Cor ardet nocte frigida Carissimae memoria.

................................. ................................. ................................. .................................

Nunc ad candorem luminis In cellam tuam forte is, Adoras prece Dominum Recordans amicissimum.

Ho dormu dolĉe, karaj miaj! Irante al la litoj viaj, Vi nun per preĝo Dion gloras, – Vi certe ankaŭ min memoras.

Sin maesta fundis lacrimas, Afflictum me existimas: Sum in tutela Domini, Qui favet fido militi.

................................. ................................. ................................. .................................

…  …

2/2

Exactam post vigiliam Succedent in custodiam; Tu dormi in cubiculo, Momento mei somnio!

La horo venis, gard’ alia Stariĝos nun sur loko mia. Mi iras dormi tute laca, Mi vidos vin en sonĝo paca.

Traduko de la Germana poemo “Treue Liebe” de Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18) en la Latinan de N. N. 89.

Arg-1012-2051 (2014-05-17 18:32:27)

Traduko de la Germana poemo “Treue Liebe” de Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1012-2050 (2014-05-17 17:15:32)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1012&version-id=2051,2050