1/2

Wilhelm Hauff,  Wilhelm Hauff,  Wilhelm Hauff,
Nokta kanto de soldato  Treue Liebe  Stans solus nocte media
tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof  tradukita de N. N. 89

En nigra nokto tute sole Mi staras gardon senparole, Eraras for la penso mia Al mia domo familia.

Steh’ ich in finstrer Mitternacht So einsam auf der fernen Wacht, |: So denk’ ich an mein fernes Lieb, Ob mir mir’s auch treu und hold verblieb. :| Stans solus nocte media Transquilla in custodia Longinquae carae memini, Si manserit fidelis mi.

Al la standardo fortirita, Ho, kiom estis mi kisita … Mi tiam pensis kun malĝojo : Mi vidas vin je l’ lasta fojo!

2. Als ich zur Fahne fort gemüßt, Hat sie so herzlich mich geküßt, |: Mit Bändern meinen Hut geschmückt Und weinend mich ans Herz gedrückt. :| Eunti ad exercitum Quam ardens dedit osculum! Galerum ornans fasciis Amplexa est cum lacrimis.

................................. ................................. ................................. .................................

3. Sie liebt mich noch, sie ist mir gut, Drum bin ich froh und wohlgemut. |: Mein Herz schlägt warm in kalter Nacht, Wenn es ans treue Lieb gedacht. :| Me usque illa diligit; Hinc gaudium mi obvenit. Cor ardet nocte frigida Carissimae memoria.

Ho dormu dolĉe, karaj miaj! Irante al la litoj viaj, Vi nun per preĝo Dion gloras, – Vi certe ankaŭ min memoras.

4. Jetzt bei der Lampe mildem Schein Gehst du wohl in dein Kämmerlein, |: Und schickst dein Dankgebet zum Herrn Auch für den Liebsten in der Fern. :| Nunc ad candorem luminis In cellam tuam forte is, Adoras prece Dominum Recordans amicissimum.

................................. ................................. ................................. .................................

5. Doch wenn du traurig bist und weinst, Mich von Gefahr umrungen meinst, |: Sei ruhig, bin in Gottes Hut, Er liebt ein treu Soldatenblut. :| Sin maesta fundis lacrimas, Afflictum me existimas: Sum in tutela Domini, Qui favet fido militi.

…  …  …

2/2

La horo venis, gard’ alia Stariĝos nun sur loko mia. Mi iras dormi tute laca, Mi vidos vin en sonĝo paca.

6. Die Glocke schlägt, bald naht die Rund’ Und löst mich ab zu dieser Stund’. |: Schlaf wohl im stillen Kämmerlein Und denk’ in deinen Träumen mein. :| Exactam post vigiliam Succedent in custodiam; Tu dormi in cubiculo, Momento mei somnio!

Traduko de la Germana poemo “Treue Liebe” de Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1012-2050 (2014-05-17 17:15:32)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18).

Arg-1012-2049 (2014-05-17 21:47:13)

Vidu la retejon http: // ingeb. org/ Lieder/ stehichi. html . Tie estas indikita ankaŭ latinigo de la poemo kaj la melodio. laŭ kiu ĝi estas kantebla. Pri la poeto Wilhelm Hauff vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Hauff .

Traduko de la Germana poemo “Treue Liebe” de Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18) en la Latinan de N. N. 89.

Arg-1012-2051 (2014-05-17 18:32:27)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1012&version-id=,2050,2049,2051