1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff, Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
La mesaĝisto  Der Bote  La mesaĝisto
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfredo Ratislavo

La steloj lumigas Jen super la land’. El for’ salutigas Vin via amant’.

Am Himmelsgrund schießen

So lustig die Stern,

Dein Schatz läßt dich grüßen Aus weiter, weiter Fern!

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Jen pendis ĉe l’ pordo gitar’ sen atent’. Eksonis la kordo vibrigita de l’ vent’.

Hat eine Zither gehangen An der Tür unbeacht’, Der Wind ist gegangen Durch die Saiten bei Nacht.

La ĉeporda gitaro, Ĝi estas mia kor’.^{2} Trans val’ kaj montaro Ĝi svingas sin for.

Schwang sich auf dann vom Gitter Über die Berge, übern Wald - Mein Herz ist die Zither, Gibt ein’n fröhlichen Schall.

…  …  …

2aŭ:Ja estas mia kor’.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Der Bote” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-05-11.

Arg-1005-2033 (2014-05-11 11:58:32)

Tiu ĉi poemo estis publikigita en la revuo “Dia Regno”, n-ro 2 (905) el la jaro 2014. Pri la poeto Joseph von Eichendorff vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Joseph_von_Eichendorff .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-1005-2032 (2014-05-11 10:56:27)

Tiu ĉi poemo troviĝas interalie en http: // www.

textlog. de/ 22644. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Bote” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-1005-2181 (2014-08-05 09:24:42)

En 16.07.2014 s-ano Albrecht Kronenberger sendis tiun ĉi tradukversion al mi, Manfred Retzlaff.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1005&version-id=,2033,2032,2181